Antykwariat Epicki > NAUKI HUMANISTYCZNE

NAUKI HUMANISTYCZNE

Pokaż / ukryj kategorie
Kategorie

Wydawnictwo

Autorzy

Seria
Literatura okresu przejściowego 1975-1996

Książka przedstawia najważniejsze utwory, pisarzy i wydarzenia kulturalne trudnego czasu transformacji ustrojowej w Polsce. Autorka wprowadza w zagadnienia literackie po 1975 roku. Ukazuje problemy współczesnego piśmiennictwa polskiego w okresie przemian politycznych, schyłku PRL i transformacji ustrojowej. Przybliża atmosferę tamtych lat, opisując m.in. sposoby działania cenzury...

55,00 
Literatura w czasach zarazy. Szkice i polemiki

Znakomita część tekstów zamieszczonych w książce, była w latach 1998 - 2006 publikowana na łamach rozmaitych pism; Studium , Pro Arte , Dykcja , Chicago Review , Lampa periodyki społeczno-kulturalne: Krytyka Polityczna , Tygodnik Powszechny , Odra , Nowe Państwo , a także dziennik Gazeta Wyborcza . Na użytek niniejszej publikacji zostały odpowiednio uaktualnione, przeredagowane oraz zazwyczaj rozszerzone. Inne teksty, zwłaszcza te z ostatniej części, to materiały premierowe, napisane już z myślą o tej właśnie książce. Większość tekstów, co z pewnością zauważy Czytelnik, poświęcona jest poezji.

14,00 
Locke. Umysł to tabula rasa

John Locke sformułował podstawy teoretycznie nowożytnego państwa liberalnego, a jego wizja polityki zakładała ochronę wolności jednostki i prawo obywateli do sprzeciwu wobec nadużyć władzy. Także współcześnie wielu przedstawicieli filozofii politycznej pozostaje pod większym lub mniejszym jego wpływem.

42,00 
Lost. Zagubieni i filozofia. Mroczna strona wyspy

Lost: Zagubieni odwołuje się do naszych najgłębszych lęków: obawy przed utratą kontaktu z tym wszystkim, co znamy i kochamy; strachu przed pozostaniem na nieznanym terytorium. Odkrywa również mroczne strony ludzkiej natury. Ten strach ma charakter filozoficzny - zmusza nas do zastanowienia się nad odpowiedzią na kluczowe pytania dotyczące nas samych i otaczającego nas świata.

20,00 
Majowie. Życie, legendy i sztuka

Wiele z poruszanych w niniejszej książce tematów, takich jak zagadka przepowiedni Majów, niezwykła precyzja ich astronomów w obliczaniu ruchów gwiazd i planet, serety pisma, rytuał upuszczania krwi oraz oddawanie czci Słońcu, a także tajemnicza "gra w piłkę" z jej zawiłymi regułami i makabrycznymi praktykami, budzi do dziś ogromne zainteresowanie.

60,00 
Mały słownik języka polskiego

„Mały słownik języka polskiego” zawiera około 40 tysięcy haseł i objaśnia najczęściej używane wyrazy i znaczenia. Podaje informacje o pisowni i odmianie wyrazów, o znaczeniach i o związkach frazeologicznych, w które wchodzą, określa zakres użycia opisywanych jednostek i przytacza przykłady użycia. Tam, gdzie jest to potrzebne, podaje informacje o wymowie, a przy wyrazach obcego pochodzenia wskazuje język, z którego zostały zapożyczone.

10,00 
Mapy współczesności. Co nam zostało z Nowej Ery?

Jak można by określić duchowość człowieka postnowoczesnego? Czy Bóg jest trendy? Anna Sobolewska, krytyk i badaczka literatury, stwierdza, że symptomatyczne dla naszych czasów są indywidualne i pozawyznaniowe poszukiwania religijne. Autorka Mistyki dnia powszedniego wskazuje m.in. na zafascynowanie ludzi Zachodu duchowością Wschodu. Podróż do Indii niejednokrotnie traktuje się jako pielgrzymkę, "wyprawę w głąb siebie". Przybysze z Zachodu, z innej cywilizacji i innego świata, zaczynają stosować praktyki zalecane przez mistrzów-joginów. Sobolewska jednak nie opisuje tego fenomenu jedynie z perspektywy badacza kultury. Dzieli się własnym doświadczeniem "podróży nieturystycznej" do Indii. Autorka oddaje klimat uroczystości związanych z rytuałami inicjacyjnymi. Relacjonuje spotkania z okolicznymi guru i ich współwyznawcami.

12,00 
Marzyciel, mędrzec, wewnętrzne dziecko

Zaczyna się podróż, która zaprowadzi Cię do wnętrza Twojej osobowości. Odkryjesz jej bogactwo, a odpowiedzi na wiele pytań staną się dla Ciebie jasne, proste i oczywiste.

35,00 
Materiał jako wehikuł treści rytuału

Charakter informacyjny pracy Materiał jako wehikuł treści rytuału wskazuje na jej niebywałą wartość. Przez systematyzację materiału pochodzącego z różnych kultur prowadzi ona do lepszego i głębszego zrozumienia rozwoju zjawisk kulturowych i powiązania między teatrem a rytuałem. Będzie ona stanowić cenny podręcznik akademicki dla kulturoznawców, religioznawców, teatrologów i etnologów, przekazujący rzetelną wiedzę z historii kultury i sztuki.

33,00 
Metodologia badań psychologicznych

„Metodologia badań psychologicznych” to kultowy już podręcznik, który od lat stanowi podstawową lekturę studentów oraz naukowców prowadzących działalność badawczą w obszarze nauk społecznych.

77,00 
Mistrz Krabat dobry łużycki czarodziej

Zbiór baśni o przygodach łużyckiego czarodzieja Krabata - maga przypominającego swą postacią bardziej fińskiego Vainamoinena (ludowy epos Kalevala) niż śląskiego mistrza Sędziwoja czy słynnego Twardowskiego.

20,00 
Mitologie świata – Hindusi

Seria opisuje nie tylko mitologie najważniejszych cywilizacji, które uznaje się za filary europejskiej kultury, jak Grecja czy Rzym, ale także sięga po prastare wierzenia ludów jak Fenicjanie czy plemiona starożytnej Syberii. Dzięki temu powstała barwna, fascynująca kolekcja o sprawach, które mają zasadnicze znaczenie w życiu człowieka.

15,00 
Moralne maksimum, moralne minimum

'Książka Michaela Walzera mówi nam o tym, że aby przekroczyć granicę między jedną a drugą kulturą, a nawet między mną a tobą, Czytelniku, należy zeszczupleć. Wcześniej jednak należy przestać się bać własnej wagi. Historia liberalizmu to zdaniem Walzera historia odchudzania się na siłę. Przynajmniej od Immanuela Kanta filozofowie próbowali wymyślić zasadę sprawiedliwości, która połączy nas jedną, choćby szczupłą, ideą uniwersalną. Walzer sądzi, że taka perspektywa nie istnieje. Póki ludzkość ma jedynie wspólną historię, a nie ma wspólnej tradycji, nawet najtęższa głowa nie wymyśli żadnego moralnego esperanto, które posłuży wszystkim za zasadę sprawiedliwości.'

66,00 
Moralność. Wprowadzenie do etyki

W tym ważnym, lapidarnym i błyskotliwym eseju Bernarda Williamsa znajdzie czytelnik próbę zmierzenia się z różnymi perspektywami filozofii moralnej wraz z propozycją alternatywnej, bardziej ścisłej systematyzacji. Williams wyjaśnia, analizuje i różnicuje najważniejsze systemy filozofii moralności - od czystego immoralizmu przez subiektywizm moralny po próbę stworzenia systemu moralności względnej - badając każdy z nich pod względem spójności.

77,00 
Mózg w żałobie

Poruszająca historia wybitnej neurolog, która zmierzyła się ze śmiertelną chorobą męża, lekarza. W 2011 roku u męża dr Lisy Shulman, dr. Williama Weinera, zdiagnozowano raka. Zmarł siedemnaście miesięcy później. Oboje byli neurologami. Nagle z lekarzy stali się pacjentami.

26,00 
Myśli

"Myśli" to niezwykły zbiór tekstów geniusza matematycznego i fizycznego, człowieka, który poznał krąg ludzkich umiejętności i dostrzegłszy ich nicość zwrócił swoją myśl ku religii.  

25,00 
Na szczytach rozpaczy

Pustka, pewność braku zbawienia zastępuje pozór wiedzy i wiary. Na podłożu tej właśnie wolności młody Cioran znajduje tragiczne zbawienie. W odległej Transylwanii, jak francuscy egzystencjaliści burzy "absurdalne mury", by ich potem prześcignąć w radykalizmie tego przedsięwzięcia. W okresie pisania tej książki Cioran, tak jak Eliade, przeżywał krótkotrwały okres fascynacji faszyzmem, od czego później zdecydowanie się odciął.

29,00 
Neurotyczna osobowość naszych czasów

Horney przedstawia obraz neurotyka, z jego konfliktami, lękami, cierpieniem i trudnościami, jakie ma on z samym sobą oraz w kontaktach z innymi ludźmi, a także próby ich rozwiązania. "Neurotyczna osobowość naszych czasów" to jedna z najważniejszych prac przedstawicielki współczesnej psychoanalizy i psychiatrii, która wraz z Erichem Frommem założyła Amerykański Instytut Psychoanalityczny.

35,00 
Nietzsche. Nadczłowiek i wola mocy

Myśl tego prawdziwego enfant terrible filozofii to znacznie więcej niż tylko powiew świeżego powietrza w dziejach tej dziedziny. Nietzsche bowiem zdecydowanie zerwał z całą dotychczasową tradycją filozoficzną. Zwodniczym pretensjom rozumu i moralności niewolników, właściwym chrześcijaństwu, przeciwstawił nadczłowieka, który akceptuje fatalizm losu podporządkowanego woli mocy.

15,00 
Niewczesne rozważania

W książce kontrowersyjnego filozofa, czytelnik znajdzie surową krytykę współczesnej autorowi epoki. Przedmiotem ataków Nietzschego jest kultura europejska, w której największą rolę zaczęło odgrywać wykształcenie historyczne. Przerost tzw. zmysłu historycznego prowadzi wg autora do podważenia podstaw życia, twórczości i jest przyczyną uwiądu współczesnej kultury.

33,00 
Niewczesne rozważania

W książce kontrowersyjnego filozofa, czytelnik znajdzie surową krytykę współczesnej autorowi epoki. Przedmiotem ataków Nietzschego jest kultura europejska, w której największą rolę zaczęło odgrywać wykształcenie historyczne. Przerost tzw. zmysłu historycznego prowadzi wg autora do podważenia podstaw życia, twórczości i jest przyczyną uwiądu współczesnej kultury.

39,00 
Niewierność

Jako mądry i świetnie znający swoją dziedzinę terapeuta, dr Lusterman w klarowny sposób wyjaśnia złożoną dynamikę zdrady. Dostarcza obojgu partnerom cennych wskazówek, które pozwolą im stopniowo odbudować wzajemne zaufanie i stworzyć lepszy związek, a wielu ludziom napisać szczęśliwe zakończenie bolesnej historii.

95,00 
O pochodzeniu poznania ludzkiego

Condillac wszelką wiedzę wywodził z doświadczenia zewnętrznego, uzyskiwanego za pomocą zmysłów. Jednak w przeciwieństwie do Locke'a pojmował umysł ludzki jako całkowicie bierny, nie posiadający żadnych idei ani dyspozycji wrodzonych zbiornik wrażeń doznanych i zapamiętanych. Cała treść i funkcje umysłu powstają jako efekt bodźców zewnętrznych. Postęp umysłu zależy od posługiwania się znakami umownymi. Condillac za znaki uważał nie tylko wyrazy mowy, ale również pojęcia, wskazywał na wspólną naturę myśli i mowy. Nasze pojęcia są tylko znakami, nasze wrażenia są tylko stanami subiektywnymi; dają niewiele wiadomości o rzeczach i własnej jaźni.

45,00 
O prawo do aborcji

Słynne przemówienie francuskiej minister zdrowia Simone Veil z 26 listopada 1974, przedstawiające projekt ustawy o dobrowolnym przerywaniu ciąży (IVG). Uzupełnia je wywiad z Veil przeprowadzony 30 lat później przez Annick Cojean, dziennikarkę pisma Le Monde . Trzeba zobaczyć tę niewielką kobietę, pozbawioną całkowicie agresji, modulującą głos w bardzo spokojny, choć stanowczy sposób, gdy stawia czoła kilkuset mężczyznom, patrzącym na nią początkowo z pogardą lub wyraźnym lekceważeniem

25,00 
Odwiedź nas
ANTYKWARIAT INTERNETOWY - aktywny całą dobę: 24/7
email: antykwariatepicki@op.pl


Możesz też zadzwonić
666 604 676

Regulamin sklepu | Polityka prywatności