Proza
- Wszystkie kategorie
- ***** ***
- ALBUMY
- ANTYKWARYCZNE DO 1945 ROKU
- BIOGRAFIE, LISTY i WSPOMNIENIA
- EZOTERYKA I PARANAUKOWE
- GRAFIKA I MALARSTWO
- GRY FABULARNE, RPG
- HISTORIA I ARCHEOLOGIA
- HUMOR, MAKSYMY I AFORYZMY
- JUDAICA
- KINO I TEATR, RADIO I TELEWIZJA
- KOMIKSY
- LITERATURA DZIECIĘCA
- LITERATURA FAKTU
- LITERATURA FANTASTYCZNA
- LITERATURA KRYMINALNA I SENSACYJNA
- LITERATURA MŁODZIEŻOWA
- LITERATURA PIĘKNA
- MAPY
- MARKETING, ZARZĄDZANIE I BIZNES
- MUZYKA
- NAUKA JĘZYKÓW
- NAUKI HUMANISTYCZNE
- NAUKI ŚCISŁE
- OBCOJĘZYCZNE
- POCZTÓWKI, WIDOKÓWKI I ZDJĘCIA
- PODRÓŻE
- POLITYKA
- PORADNIKI
- POWIEŚĆ HISTORYCZNA
- ROMANSE I POWIEŚCI OBYCZAJOWE
- SŁOWNIKI, ENCYKLOPEDIE, LEKSYKONY
- SPORT I SZTUKI WALKI
- SZTUKA
- TECHNIKA
- VARSAVIANA
- WIERZENIA I RELIGIE
- ZABYTKI TECHNIKI
Proza Ammanitiego jest niespokojna i poruszająca. Autor pisząc o miłości, stwarzając bohaterów, nie tylko nie popada w banał, ale czyni to w sposób, który nie pozwala pozostać obojętnym. A o to przecież chodzi.
W cztery miesiące po złożeniu przez Ellisa ostatecznej wersji "American Psycho" w nowojorskich kręgach literackich zawrzało. Zaczęło się od tego, że kilka kobiet zatrudnionych w domu wydawniczym odmówiło pracy nad powieścią, która z obsesyjną wprost dokładnością opisuje dnie i noce masowego mordercy, 27-letniego przedstawiciela nowobogackiego grupy yuppies.
Po zerwaniu z Rzymem Henryk VIII podporządkowuje sobie angielski Kościół, a jego lordowie palą opactwa. W hrabstwie Castelton z płonącego klasztoru ratuje się tylko jedna nowicjuszka, Alys. Dziewczyna znajduje schronienie u starej znachorki. która odkrywa w dziewczynie dar, jaki niewielu posiada. Kiedy kuracja Alys przywraca zdrowie staremu lordowi, ten żąda, aby pozostała przy nim na zawsze. Tymczasem w całym kraju trwa polowanie na heretyków i czarownice…
"Kapitan Worse" powstał i ukazał się w roku 1882 na emigracji w Kopenhadze. Akcja powieści toczy się w rodzinnym Stavanger, około roku 1840. Oprócz pięknie zarysowanej postaci tytułowego bohatera, autor przedstawia w niej dzieje starej firmy handlowej. Garman & Worse, łącząc zarazem satyrę na ówczesne społeczeństwo z pięknem norweskiej przyrody.
Jest to interesująca opowieść o ludziach małego miasteczka garnizonowego przed rokiem 1914. Autor umiejętnie nakreśla tło społeczno-obyczajowe oraz przedstawia losy swych bohaterów, przedstawicieli różnych środowisk społecznych, postaci ciekawych, barwnych, charakterystycznych. Dokonuje subtelnej analizy ich psychiki, wydobywa na podstawie ich dziejów to, co najbardziej ludzkie: komiczne i tragiczne, tkliwe i okrutne, wzniosłe i żałosne.
Tom ten zawiera szkice poświęcone pisarzom, których dzieła Miller przeżył najgłębiej, w tym niezwykłej urody portrety literackie jego artystycznych powierników i przyjaciół, oraz postaci szczególnie go intrygujących. Niezmiernie interesujące będzie też przestudiowanie listy stu książek, które wywarły najsilniejszy wpływ na Millera - wykaz ten dowodzi niezbicie, jak oryginalną, w pełni samodzielną osobowością artystyczną odznaczał się autor "Różoukrzyżowania", jak chłonnych i wrażliwym był czytelnikiem i interpretatorem twórczości innych mistrzów pióra. Książka ta - ułożona w przemyślaną całość przez samego autora w roku 1969 ze szkiców pisanych w różnych latach - jest ciekawym źródłem wiedzy o intelektualnym i estetycznym rodowodzie pisarskim Henry'ego Millera.
Opowiadanie o szkatułkowej konstrukcji. Dzieje Rosjanina, który opowiada swoją wojenną historię. Stracił wszystkich bliskich, przeżył niewolę. Heroicznie walczył o zachowanie godności. Sens jego życiu przywraca chłopiec, sierota wojenna, którym się zaopiekował. Głośnej ekranizacji dokonał Siergiej Bondarczuk.
Opowieść o idealnej z pozoru rodzinie. Jednak romans bohaterki z korepetytorem 13-letniego syna ukazuje liczne rysy na związku państwa Crownów. Wzajemne oskarżenia oraz nieumiejętność dźwignięcia konsekwencji własnych czynów powodują, że życie całej rodziny legnie w gruzach.
John Banville, jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy, stworzył pełną wewnętrznego napięcia i dyskretnej erotyki opowieść o tym, jak chaos niepostrzeżenie wsącza się w ludzkie życie. "Mefisto" to mocna, przejrzysta, a zarazem subtelna proza.
„Miasto i psy” można czytać na kilka sposobów. Jako niemal dokumentalną relację z tragicznych wypadków, które wstrząsnęły autorytarnie rządzoną szkołą kadetów na peryferiach Limy, lub historię konfliktu jednostki z totalitarnym reżimem wojskowym – zadomowionym w południowoamerykańskiej rzeczywistości politycznej. Jest to również, a może przede wszystkim, wiwisekcja zakorzenionego w latynoskiej mentalności „machismo”, z jego kultem siły i seksu, jak choroba toczącego życie prywatne i publiczne. Szkoła wojskowa, oparta na usankcjonowanej tradycją i prawem przemocy oraz dyscyplinie, urasta tu do symbolu całego kontynentu. Rządzi tu prawo dżungli i pieniądza. Dla jednostek wrażliwych, nieprzystosowanych i niemajętnych, jak kadet o pseudonimie „Niewolnik”, nie ma tam miejsca.
"Mnich" to powieść zainspirowana autentycznymi przeżyciami jej autora - Tadeusza Bartosia, który jedenaście lat przed wydaniem książki opuścił zakon dominikanów. Pisarz jednak zaznacza, że ewentualne podobieństwo postaci do rzeczywistych osób jest przypadkowe.
Konsta, drwal-filozof, żyjący w lasach północnej Finlandii, przeżywa najdziwniejsze lato swojego życia, lato pełne przygód i niezapomnianych wrażeń. Do leśnej głuszy przyjeżdża dwóch zoologów i angażują Konstę na pomocnika. Konsta, który całe swe życie spędził wśród drwali i chłopów i ciężar "myślenia" dźwigał wyłącznie na swoich barkach, teraz wreszcie spotyka ludzi równych sobie...
W 1835 roku, na łamach tygodnika Przyjaciel Ludu, wydawanego w Lesznie, pojawił się dziwny tekst dotyczący procesu i skazania za czary, czternastu kobiet. Artykuł ten miał formę relacji naocznego świadka wydarzeń, który mając osiem lat, ponoć widział, jak w 1775 roku we wsi Doruchów, tamtejszy dziedzic pojmał, poddał torturom, a na koniec spalił nieszczęsne kobiety...
Początek drugiej wojny światowej. Wrogowie Trzeciej Rzeszy muszą jak najszybciej uciekać z Europy, lecz większość dróg ucieczki jest już zamknięta. Akcja powieści rozgrywa się pewnej nocy w Lizbonie, ostatniej bramie do wolnego świata. Stojacy w porcie uciekinier bezsilnie wpatruje się w statek, który następnego dnia ma popłynąć do Ameryki. Jego na nim nie będzie...
Carrie, Chris i Cathy po latach więzienia na strychu trafiają pod opiekę doktora Sheffielda, ale dawny koszmar wciąż nie pozwala im normalnie żyć. Cathy wie jednak, jak temu zaradzić: czas pokazać matce i babce, że cierpienie i strach, które zafundowały dzieciom, nie zostaną zapomniane. I trzeba to pokazać raz a dobrze…
Powieść ukazuje przeżycia wieku dojrzewania, lęk przed nieznaną przyszłością, pragnienie sprawdzenia się w życiu. Stanowi ona realistyczny obraz Szwecji początku XX wieku i zarazem dokument ogromnie znaczący dla poznania osobowości autora.
"Tułacze" to jedyny utwór sceniczny w dorobku Jamesa Joyce'a. Jego bohaterowie pragną i poszukują miłości, zrozumienia i przyjaźni. Popadają jednak w banał życiowych sytuacji. Utwór pozostaje jednym z najbardziej osobistych dzieł pisarza.
Ta sensacyjna opowieść jest tłem dla wnikliwej analizy trudnego procesu dorastania w ekstremalnej sytuacji i okazją do ukazania groteskowego świata pełnego niezrównoważonych policjantów, żądnych sensacji karierowiczów i ogólnej niemożności we współczesnej Ameryce. Amerykański sen bywa koszmarem.
Komedia kataklizmu. Jest w tej książce dziki, pełen złości, gromki i szyderczy śmiech, ale to śmiech na krawędzi. "Burzliwe, polemiczne, prześmieszne, święte, obrazoburcze i wzruszające 'Wieczory kaluki' dorównują największym arcydziełom literatury światowej, a istotą tego niezwykle śmiałego obrazu żydowskości jest genialne i odważne poczucie humoru autora." (Sunday Telegraph)
Teksty "Wspomnień i opowiadań" oparto na ostatnich wydaniach za życia Autora.
Znikła bez śladu. Opowieść o mrocznej bliźniaczce. Co robi Joanna Bator, którą prześladują słowa „znikła bez śladu”? Szuka po omacku. Czeka na znak. Na Sandrę Valentinę, która w 1989 roku znikła bez śladu i do dziś nie odnaleziono jej ciała. Pisarka i fotograf ruszają śladem zaginionej Sandry. Tam, gdzie kończy się jej trop, zaczyna się mroczna opowieść o miłości, samotności i pisaniu...
Akcja rozgrywa się średniowiecznej Francji, gdzie w 1225 roku dwaj bracia franciszkanie stają się uczestnikami zażartego konfliktu między społecznością ludzką a zwierzęcą. Wspólnie ze zwierzętami bronią życia niedorozwiniętego chłopca. Na zamku Crespin toczą się dysputy na temat dwornej miłości, a tymczasem franciszkanie realizują miłość prawdziwie Bożą. Zwierzęta, mówiące w powieści ludzkim głosem, okazują się bardziej ludzkie niż ludzie, dając im lekcję wielkoduszności, szlachetności i honoru.
Od ostatniego spotkania słynnych czterech muszkieterów - d' Artagnana, Atosa, Portosa i Aramisa - minęło prawie dwadzieścia lat. Nie żyją już kardynał Richelieu i król Ludwik XIII, a rządy we Francji sprawuje w imieniu swojego nieletniego syna Anna Austryjaczka, pozostająca pod wpływem ambitnego i bezwzględnego następcy Richelieu - Mazariniego. Dwór huczy od intryg...
Niespotykane w polskiej literaturze połączenie głębokości myśli z maksymalną lapidarnością zapisu. Autor stworzył formę własną, oryginalną, w której poetyka szczególnego rodzaju aforyzmu, czy raczej starannie skomponowanych serii aforyzmów, pozwala na zapis doświadczeń i wzruszeń filozoficznych, połączony z kontemplacją tajemniczego piękna świata, które w jego twórczości objawia się jako znak Bożej Obecności, w niepojęty dla nas sposób utajonej w rzeczach, miastach i krajobrazach”.