Antykwariat Epicki > HISTORIA I ARCHEOLOGIA > Historia Polski > (1569-1795) Rzeczpospolita Obojga Narodów

(1569-1795) Rzeczpospolita Obojga Narodów

Pokaż / ukryj kategorie
Kategorie

Wydawnictwo

Autorzy

Seria
„Skórzaki” przeciwko okrętom

Bitwa na Wiśle, blisko twierdzy Latarni, która rozegrała się po przegranej przez Szwedów bitwie pod Oliwą, mimo że stanowi epizod w wojnie o ujście Wisły, jest ważna pod względem taktyczno-operacyjnym. Spróbujmy więc przyjrzeć się problemom taktycznym flot działających na wodach Zatoki Gdańskiej w pierwszej połowie XVII wieku.

15,00 
Bitwa pod Byczyną

Monografia bitwy stoczonej 24 stycznia 1588 pomiędzy wojskami pretendenta do tronu polskiego po śmierci Stefana Batorego, arcyksięcia austriackiego Maksymiliana III Habsburga, a armią Rzeczypospolitej dowodzoną przez hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, stronnika Zygmunta III Wazy.

55,00 
Dymitr Samozwaniec i Maryna Mniszech

Opowieść o zdumiewającym epizodzie w dziejach stosunków polsko - rosyjskich z początku XVII wieku i jego bohaterach. Chodzi o cara Dymitra, zwanego Samozwańcem I oraz Marynę Mniszech, szlachciankę i jedyną Polkę, która zasiadła na moskiewskim tronie. Z Dymitrem wzięła dwa śluby. Po dwóch tygodniach został zastrzelony, a ją uwięziono. Wypuszczona do Polski, powróciła do Moskwy raz jeszcze, by w nowym Samozwańcu rzekomo rozpoznać... swego męża!

34,00 
Jan Zamoyski

Legenda Sariuszów Zamoyskich zrodziła się przed przyjściem na świat najznakomitszego przedstawiciela rodu. Jan Długosz zanotował makabryczny dialog między Władysławem Łokietkiem a przebitym trzema krzyżackimi włóczniami Florianem Sariuszem. "Jak ciężką mękę ponosi ten rycerz" - rzec miał król, widząc przytrzymywane przez rannego ostatkiem sił, wypływające z rozpłatanego brzucha jelita. "Sroższa nierównie męka znosić złego sąsiada, jakiego ja wycierpiałem" - odrzekł podobno Florian. Król przyrzekł swą pomoc, rycerza od złego sąsiedztwa uwolnił, a do jego herbu, Koźlarogi, przedstawiającego kozła w czerwonym polu, dodał trzy włócznie i nadał mu nową nazwę: Jelita...

70,00 
Kazania sejmowe

Utwór napisany w 1597 roku. Zbiór kazań, który jest sugestywnym opisem sytuacji Rzeczypospolitej „trawionej przez liczne choroby”. Zawiera 8 kazań, które nie zostały nigdy wygłoszone (do kazań Skargi – uważanego w XIX wieku niemal za proroka zapowiadającego upadek I Rzeczypospolitej – nawiązuje obraz Jana Matejki Kazanie Skargi).

25,00 
Król niemalowany

"W pełnym konfliktów Siedmiogrodzie potrafił dojść do wielkiego znaczenia i umiejętnie manipulować pomiędzy sprzecznymi interesami potężnych sąsiadów oraz samych Węgrów. Gdy trzeba było walczył, jeśli jednak nie było takiej potrzeby, przedkładał nad wojnę rozmowy. Już w Siedmiogrodzie zasłynął jako władca bardzo tolerancyjny wobec innowierców, choć sam pozostawał do końca życia wiernym katolikiem."

14,00 
Marysieńka Sobieska

Tym razem Boy przedstawia nam złożone postaci Marii Sobieskiej, jej męża króla, oraz barwną panoramę społeczno-obyczajową Rzeczpospolitej XVII wieku.

18,00 
Na dworze Wazów w Warszawie

Książka niniejsza stanowi próbę spojrzenia historyka na dwór królewski Wazów od nieco innej strony niż to było dotychczas. Bo choć o dworze tym powstało już wiele różnych prac, dotyczą one przede wszystkim spraw publicznych, wielkiej polityki, sejmów, struktury organizacyjnej samego dworu i jego składu narodowościowego, architektury królewskich rezydencji, a także mecenatu artystycznego i naukowego, teatru i pewnych uroczystości, takich jak koronacja czy pogrzeb.

17,00 
Ostatnia z rodu

Anna, córka Zygmunta I Starego i Bony, wychowana na renesansowym dworze, zdominowana przez silną osobowość matki, ponad dwie trzecie swego długiego żywota spędziła na uboczu historii, będąc świadkiem intryg, walk o reformę państwa i Kościoła, sporów o władzę. Dopiero po bezpotomnej śmierci brata, Zygmunta Augusta (1572), spadkobierczyni potężnego rodu, obdarzona tytułem Infantki, wyszła z cienia. Wkroczyła na scenę polityczną jako symbol tradycji Jagiellonów, snuła plany polityczne i matrymonialne, odegrała istotną rolę w czasie trzech pierwszych bezkrólewi. Po krótkim epizodzie Henryka Walezego szlachta okrzyknęła niemłodą już Annę królową (1575), przeznaczając jej na męża Stefana Batorego. „Pół wieku przeszło przeżyła na królewskim ustroniu, zanim osiągnęła cel marzeń — poczuła na ręce węzeł stuły, a ciężar korony na skroniach”.

14,00 
Pospolite ruszenie w Polsce w drugiej połowie XVII wieku. Ostatnie wyprawy z lat 1670-1672

Generalna ocena rozprawy habilitacyjnej dr. Leszka Andrzeja Wierzbickiego jest jednoznacznie pozytywna, bowiem w sensie poznawczym rozwinęła ona, i to w zasadniczy sposób, naszą dotychczasową wiedzę na temat organizacji i funkcjonowania formacji pospolitego ruszenia. Wiele ze znanych nam ocen i wniosków zostało przez Autora potwierdzonych, wiele także pojawiło się nowych ustaleń, które na stałe wejdą do historiografii historyczno-wojskowej.

125,00 
Przestrogi dla Polski

"Przestrogi dla Polski" to traktat publicystyczny zawierający przemyślenia Staszica nad przyczynami słabości ustrojowych Polski i bezsilności wobec zaborców oraz postulaty naprawy państwa. Publikację opatrzono przypisami oraz obszernym wstępem, zawierającym charakterystykę epoki, biografię Autora oraz opracowania jego tekstów.

20,00 
Rzeczpospolita Obojga Narodów – 3 tomy

Znakomita trylogia Pawła Jasienicy - jednego z najwybitniejszych polskich historyków. Dzieje Polski od władców elekcyjnych aż po rozbiory.

42,00 
Samson i Dalila

Historia małżeństwa króla Jana III Sobieskiego i Marysieńki pokazana na tle jego panowania i dwóch zwycięskich wypraw na wroga tureckiego. Autor wspaniale ukazuje psychologię tego związku. Rzadko kto wie, że ta słynna Marysieńka była kobietą, która, wykorzystując swoje zdolności dyplomatyczne, starała się zaspokoić przede wszystkim swoje potrzeby i pragnienia, wprowadzić w życie swoje plany. Ślepa miłość męża umożliwiała jej manipulowanie nim do samego końca, sama zaś, pozostając obiektem jego gorącej miłości, nie potrafiła odwzajemnić jego uczuć. Tak naprawdę była to zimna i bardzo wyrachowana kobieta, zatruwająca swoim jadem cały spokój Sobieskiego, który, mimo iż zdawał sobie sprawę z postępowania żony, nie potrafił obronić się przed tą dziwną i nieuzasadnioną miłością.

10,00 
Skrzydła i buńczuki

Książka "Skrzydła i buńczuki" wprowadza czytelnika w wiek XVII. Autor przedstawia Jana III Sobieskiego, jako ostatniego polskiego króla, który w pełni i bezsprzecznie zasłużył na to zaszczytne miano. Okres dawnej Rzeczypospolitej to ostatnie lata jej samodzielnej polityki w Europie, realizowanej za pomocą przodującej armii, własnej szkoły wojennej, dyplomacji oraz wywiadu.

10,00 
Wizerunki niepospolitych niewiast staropolskich. XVI-XVIII wiek

"Zapewne brakowało na czytelniczym rynku książki - w sposób popularny, ale nie rezygnujący z historycznej rzetelności - prezentującej wybitne postacie kobiece. Wybitne na różnych polach działalności, i trzeba ze zrozumieniem przyjąć zamiar autora, iż nie próbował cenzurować historii... Rezygnacja z idealizującego spojrzenia wyszła książce na dobre. Czytelnik otrzymuje lekturę godną uwagi." - "Zwierciadło"

12,00 
Wybór pism

Stanisław Herakliusz Lubomirski (1642 - 1702) - jedna ze "sław" Rzeczpospolitej szlacheckiej, był polskim magnatem, marszałkiem wielkim koronnym, nadwornym, oraz marszałkiem sejmu oraz poetą tzw. baroku dworskiego (z powodu swojej erudycji literackiej zwany Polskim Salomonem), a także mecenasem sztuki.

29,00 
Z dziejów kryzysu państwowości polskiej u schyłku XVII i w XVIII wieku

Teksty, które zawiera publikacja są skrócona wersją wystąpień z sesji naukowej, pt. "Kryzys państwowości polskiej u schyłku XVII i w XVIII wieku".

35,00 
Odwiedź nas
ANTYKWARIAT INTERNETOWY - aktywny całą dobę: 24/7
email: antykwariatepicki@op.pl


Możesz też zadzwonić
666 604 676

Regulamin sklepu | Polityka prywatności