Antykwariat Epicki > HISTORIA I ARCHEOLOGIA > Historia Polski > (1795-1918) Polska pod zaborami

(1795-1918) Polska pod zaborami

Pokaż / ukryj kategorie
Kategorie

Wydawnictwo

Autorzy

Seria
Dzieje Żydów w Polsce – XIX wiek. Wybór tekstów źródłowych

Wybór tekstów źródłowych obejmujących taką tematykę jak oświata, życie religijne, położenie prawne czy kwestie asymilacji i emancypacji.

11,00 
Henryka Sienkiewicza żywot i sprawy

W toku [...] lat blisko dwudziestu od rozpoczęcia pracy nad wydaniem wielkiego powieściopisarza zżyłem się z jego biografią i twórczością i doszedłem do tak stosunkowo znacznej wiedzy o tych obydwu dziedzinach, że szkoda by jej nie wyzyskać, tym bardziej że składają się na nią źródła, do których już dzisiaj nie zawsze dotrzeć można, te czy inne bowiem informacje [...] pochodzą od osób dawno już nieżyjących. W ciągu wspomnianego dwudziestolecia narosły mi pokaźne teki materiałów najróżniejszych, autografów, odpisów z niełatwo odszukanych dzienników, czasopism, pamiętników, następnie podobizn i rzadkich przedruków utworów Sienkiewicza.

13,00 
Książę Józef Poniatowski

Historia Józefa Poniatowskiego bratanka ostatniego polskiego monarchy. Postać o tyle barwna co nie doceniana przez Polaków.

11,00 
Oficer największych nadziei

Książka "Oficer największych nadziei" Mariana Brandysa jest biografią księcia płk. Józefa Sułkowskiego, adiutanta cesarza Napoleona Bonapartego.

10,00 
Polska w czasie trzech rozbiorów. Studya do historyi ducha i obyczaju, tom III: 1791-1799 (wyd. 1903 rok)

"W imię prawdy, a nie potrzeby chwilowej, zamyśliliśmy skreślić dzieje ostatnich lat bytu Rzeczypospolitej – ducha i obyczaju Polski. Epoka ta wielokrotnie i wielostronnie była opracowywana przez wielu pisarzy, chwytano ją jako przedmiot ponętny, z różnych stron zapatrując się na nią, próbując na niej piór i dowcipów. Nawet cudzoziemcy, jak Rhuliere, Ferrand, Raumer, Sybel, Smitt, Herrmann, a świeżo Beer, brali chętnie chwilę upadku i podziału Polski za przedmiot do wyczerpujących dzieł. Liczba pomniejszych pism, sądów, pamiętników, rozpraw z tych czasów jest niezmiernie wielka. Materiał zgromadzono i co dzień gromadzi się tak obfity, iż chybaby można go nazwać za bogatym, gdyby kiedy historykowi zbytek danych mógł być ciężarem".

160,00 
Powstanie kościuszkowskie

Pierwsze po wojnie, ilustrowane wydanie pracy jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej biografistyki historycznej - Artura Śliwińskiego, uzupełnione tekstami profesorów Mariana Kukiela, Henryka Mościckiego i Andrzeja Zahorskiego. Książka pokazuje tło, na jakim rozegrał się ostatni akt dramatu ginącej Rzeczypospolitej: Powstanie Kościuszkowskie, z jednym z jego najtragiczniejszych epizodów - szturmem i rzezią Pragi.

17,00 
Tadeusz Kościuszko w literaturze narodów Europy i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej

"Złotymi literami zapisało się nazwisko Tadeusza Kościuszki w historii naszego narodu. Jego miłość ojczyzny, jego bohaterskie czyny odbił się potężnym echem w naszym piśmiennictwie, które ukazywało insurekcję jako czyn patriotyczny, połączony z walką o sprawiedliwość społeczną. Kościuszce złożyli hołd nasi wieszcze, pisali o nim najwięksi nasi poeci i pisarze, pisali autorzy, których nazwiska dano już uległy zapomnieniu, śpiewał o nim lud polski, który go ojcem zwał." Wydanie pierwsze.

20,00 
Wielki Książę

Wielki książę jest wstępem do „polskiej trylogii” Rymkiewicza – "Wieszania", "Kinderszenen" i "Samuela Zborowskiego". Opowiada o wielkim księciu Konstantym, jego ojcu, braciach, babce, polskiej żonie, o jego dworakach, ale też o polskich podchorążych, którzy w noc wybuchu Powstania Listopadowego nie byli w stanie zabić Konstantego inaczej niż symbolicznie...

15,00 
Wrota. Szkice z dziejów Środkowego Nadodrza

Krótki pobyt Napoleona w Międzyrzeczu mógłby się zakończyć fatalną katastrofą dla Francji. Radca podatkowy Sprengepiel, pruski patriota, powiązał bowiem plan zastrzelenia cesarza Francuzów. Uważał go bowiem za tyrana i sprawcę wszystkich nieszczęść Prus. Pożyczył od miejscowego murarza Buttela rusznicę i ulokował się z nią na wieży ratuszowej, w znajdującej się tam celi więziennej, w odległości 15 stóp od domu Vollnera.

99,00 
Z dziejów kryzysu państwowości polskiej u schyłku XVII i w XVIII wieku

Teksty, które zawiera publikacja są skrócona wersją wystąpień z sesji naukowej, pt. "Kryzys państwowości polskiej u schyłku XVII i w XVIII wieku".

35,00 
Odwiedź nas
ANTYKWARIAT INTERNETOWY - aktywny całą dobę: 24/7
email: antykwariatepicki@op.pl


Możesz też zadzwonić
666 604 676

Regulamin sklepu | Polityka prywatności