Antykwariat Epicki > HISTORIA I ARCHEOLOGIA > Historia Polski > (1918-1939) II Rzeczpospolita

(1918-1939) II Rzeczpospolita

Pokaż / ukryj kategorie
Kategorie

Wydawnictwo

Autorzy

Seria
Broń i barwa nr 1-6 1934 (pierwszy rocznik) – reprint

Broń i Barwa – miesięcznik ukazujący się w latach 1934–1939 w Warszawie. Wydawcą było Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Wojska. Redaktorem naczelnym był Stanisław Meyer, następnie Władysław Dziewanowski. Publikowano w nim artykuły poświęcone historii wojskowości. Prezentowane egzemplarze są reprintem oryginałów rocznika pierwszego z 1934 roku.

100,00 
Cud nad Wisłą

Cud nad Wisłą. Wspomnienia Fińskiego uczestnika wojny polsko-rosyjskiej w roku 1920.

35,00 
Edward Rydz-Śmigły

Edward Śmigły-Rydz, także: Edward Rydz, Edward Rydz-Śmigły, ps. „Śmigły”, „Tarłowski”, „Adam Zawisza” (ur. 11 marca 1886 w Brzeżanach, zm. 2 grudnia 1941 w Warszawie) – polski wojskowy, polityk, marszałek Polski, generalny inspektor Sił Zbrojnych, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w wojnie obronnej Polski w 1939, formalnie przez 17 dni „następca prezydenta Rzeczypospolitej na wypadek opróżnienia się urzędu przed zawarciem pokoju”.

20,00 
Historia Polski 1914-1939

Dzieje Polski od wybuchu I wojny światowej do wydarzeń poprzedzających wybuch II wojny światowej. Ciekawa pozycja pokazująca różne aspekty państwa polskiego w konkretnych latach, jakie zawarte są w tytule. Autor mówi nie tylko o historii, ale również o działaniach politycznych, społecznych, gospodarczych, ekonomicznych.

14,00 
Historja Polski od 11 listopada 1918 r. do 17 września 1939 r.

Jak istnieją prawa ekonomiczne, jak istnieje prawo popytu i podaży, tak istnieje prawo rządzące polityką polską. Znaczenie polityczne Polski jest funkcją stosunków rosyjsko-niemieckich. Z chwilą, kiedy te stosunki są złe, znaczenie Polski urasta, Polska odzyskuje polityczną samodzielność. Kiedy stosunki rosyjsko-niemieckie naprawiają się, samodzielność polityki polskiej pada. W chwili niemiecko-rosyjskiej politycznej jedności działania – niepodległość Polski zamiera.

16,00 
I Warszawa nie zawiodła / And Warsaw did not fail – w 90 rocznicę bitwy warszawskiej

W dniach 12–25 VIII 2010 r. w stołecznej Galerii Plenerowej została zaprezentowana wystawa „I Warszawa nie zawiodła”. W ten sposób organizatorzy - Narodowe Centrum Kultury, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Archiwum Państwowe m.st. Warszawy i Stołeczna Estrada – zapragnęli włączyć się w obchody 90. rocznicy bitwy warszawskiej. Obecnie ekspozycja, przygotowana przez byłego dyrektora Muzeum Niepodległości Andrzeja Stawarza, jest rozpowszechniana w formie eleganckiego katalogu.

40,00 
Józef Piłsudski o sobie. Z pism, rozkazów i przemówień komendanta

Reprint zbioru pism autorstwa Józefa Piłsudskiego. Wydawnictwo: Omnipress 1989 rok. Oryginał: Panteon Polski 1929 rok.

20,00 
Między obojętnością a niechęcią. Piłsudczycy wobec Czechosłowacji w latach 1926–1939

W monografii oprócz relacji dwustronnych – w tym kluczowej sprawy mniejszości polskiej zamieszkującej Republikę Czechosłowacką – omówiono także kwestię słowacką i ukraińską oraz zagadnienie prowadzenia w ČSR agitacji komunistycznej mającej istotny wpływ na stosunki wzajemne. Tematyka ta została przedstawiona na szerokim tle wydarzeń rozgrywających się w Europie, które doprowadziły do załamania ładu wersalskiego na kontynencie. Podstawę źródłową stanowią archiwalia polskie i czeskie, jak również prasa polska i obca.

39,00 
Niezłomny. Józef Piłsudski. Odrodzona Polska i walka o Europę Wschodnią

"Niezłomny" to epopeja o człowieku z krwi i kości. Człowieku, który aby osiągnąć idealistyczne cele, sięgał po demagogiczne narzędzia. Człowieku, który nie wahał się używać miłości i przemocy na przemian z honorem i podstępem. "Niezłomny" – życie Józefa Piłsudskiego, człowieka, który wyzwolił Polskę i ocalił Europę przed rewolucją bolszewicką.

90,00 
Pan Petlura?

Dlaczego Szloma Szwarcbard - w maju 1926 roku w Paryżu - zamordował atamana Symona Petlurę i dlaczego francuski sąd go uniewinnił? W książce tej rozważa się racje i postawy bohaterów tamtych zdarzeń z rozmaitych perspektyw, niczego nie rozstrzygając i nie ferując wyroków...

45,00 
Polska Odrodzona 1918-1939. Państwo, społeczeństwo, kultura

Odzyskanie niepodległości w listopadzie 1918 r. było więc prawdziwie historycznym zwycięstwem całego narodu, który w okresie niewoli, nigdy nie pogodził się z faktem utraty własnego państwa. Z chwilą narodzin II Rzeczypospolitej powstały przed nim nowe perspektywy rozwoju, a zarazem wyłoniły się przed ówczesnym pokoleniem trudne dylematy. (...) Znaczenie powstania nowego państwa uwydatniły się w wielu dziedzinach. II Rzeczypospolita, jak pokazał późniejszy bieg wydarzeń, stanowiła ważny okres w tysiącletniej tradycji państwa polskiego, w dziejach kształtowania się świadomości narodowej.

15,00 
Przeciw Abwehrze

Książka omawia kształtowanie się struktur polskiego kontrywywiadu w latach 1918-1939 na tle podobnych organizacji Niemiec i ZSRR, a przede wszystkim walki wywiadów i kontrwywiadów III Rzeszy i Polski.

45,00 
Przewrót majowy

Przewrót majowy zamknął krótki, bo kilkuletni zaledwie okres parlamentaryzmu. Parlament wprawdzie pozostał, ale utracił swą rolę nadrzędną, a w miarę upływu czasu stawał się coraz bardziej dekoracją maskującą dyktaturę. Po władzę sięgnął obóz polityczny początkowo dość amorficzny w sensie klasowym... Wydanie III

8,00 
Róg obfitości czy Puszka Pandory? Kultura w Drugiej Rzeczpospolitej

W 1918 roku odzyskaliśmy wolność, w 1939 roku znów ją straciliśmy. Co wydarzyło się między dwiema wielkimi wojnami? W kulturze to 21 tłustych lat. Nigdy wcześniej ani później nie mieliśmy tak wielu utalentowanych poetów, całkiem dobrze miewali się też twórcy prozy, śmiało nawiązujący do sytuacji bieżącej, polityki i psychoanalizy. Prawie wszyscy ulegli magii kina...

24,00 
Rok 1920

Książka rok 1920 autorstwa Józefa Piłsudskiego, pomimo upływu dziewięćdziesięciu lat od chwili jej wydania, a także dokonującego się cały czas postępu w badaniach nad wojną Polski z bolszewicką Rosją w latach 1919-1920, nic nie straciła na wartości. Nadal stanowi podstawowe opracowanie do studiów nad tym konfliktem zbrojnym.

49,00 
Rola Józefa Piłsudskiego w odbudowie i umacnianiu państwa polskiego (+CD)

Publikacja jest drugim wydaniem wykładów prof. Wacława Jędrzejewicza. Wykłady zostały utrwalone przez wolontariuszy z Instytutu. W nowym wydaniu dodatkowo opatrzono je przypisami, poprzedzono obszerną notą biograficzną o autorze oraz ilustracjami. Publikacji towarzyszy przygotowana przez Instytut Józefa Piłsudskiego płyta CD z nagraniem słuchowiska radiowego oraz wybranymi wykładami prof. Jędrzejewicza.

30,00 
Studia z dziejów polskiej techniki wojskowej od XVI do XX wieku

Unikalna praca wydana przez Wojskowy Instytut Historyczny Akademii Obrony Narodowej, pod redakcją naukową profesora doktora habilitowanego Janusza Wojtasika.

195,00 
Odwiedź nas
ANTYKWARIAT INTERNETOWY - aktywny całą dobę: 24/7
email: antykwariatepicki@op.pl


Możesz też zadzwonić
666 604 676

Regulamin sklepu | Polityka prywatności