Antykwariat Epicki > HISTORIA I ARCHEOLOGIA > Historia Polski

Historia Polski

Pokaż / ukryj kategorie
Kategorie

Wydawnictwo

Autorzy

Seria
Poetyka humoru lat okupacji 1939-1944

Praca ujmuje i porządkuje od strony teoretycznej problematykę humoru, przynosi bogatą i interesującą dokumentację problemu, jest wynikiem sumiennej penetracji archiwaliów i prezentuje materiał tekstowy, zaczerpnięty niejednokrotnie ze źródeł dotychczas nie wykorzystanych. Szczególnie cenna - obok teoretycznych ustaleń autora - jest umieszczona w książce biografia zwartości konspiracyjnych druków ulotnych i periodycznych o charakterze literackim i społeczno-kulturalnym, sporządzona z punktu widzenia szeroko pojętego zagadnienia humoru.

20,00 
Polak melduje z kosmosu

W chwili, gdy pierwszy polski kosmonauta meldować będzie z orbity okołoziemskiej o przebiegu tego historycznego polsko-radzieckiego eksperymentu kosmicznego, który spełniając marzenia naszych myślicieli i naukowców otwiera Polakom drogę w Kosmos - książka ta opuści drukarnię. Dotrze ona do Czytelników wtedy właśnie, gdy zainteresowanie w naszym kraju lotami kosmicznymi, radzieckimi osiągnięciami w tej dziedzinie, polskim wkładem do realizacji programu "Interkosmos" będzie największe. Zawarte w tej książce materiały pozwolą Czytelnikowi znaleźć odpowiedź na wiele nurtujących ich pytań. Reportaże, wywiady, artykuły i rubryki wprowadzą w historię radzieckiej kosmonautyki, przybliżą najważniejsze, najciekawsze jej karty i bohaterów, pozwolą zapoznać się z aparatami kosmicznymi.

8,00 
Polityczni

Polityczni to zbiór relacji więźniów politycznych, którzy opowiadają o swoich pobytach w więzieniach Peerelu w latach 1982-86. W książce znajdują się zapisy 10 osób: Barbary Fabiańskiej, Jerzego Geresza, Zbigniewa Gluzy, Ewy Heynar-Skowrońskiej, Włodzimierza Kowalskiego, Krystyny Laskowicz, Andrzeja Machalskiego, Wandy Minickiej, Joanny Szczęsnej i Tadeusza Wypycha.

40,00 
Polscy szpiedzy (wyd. kieszonkowe)

Dlaczego kontrwywiad II RP uznał swojego najlepszego agenta za zdrajcę? Kogo naprawdę kochała Krystyna Skarbek? Czy pułkownik Kukliński brał pieniądze od CIA za swoją działalność? Kto korzystał ze szpiegowskich zdobyczy Mariana Zacharskiego? Jak wyglądała nauka w Szkole Szpiegów w Starych Kiejkutach? Napoleon Bonaparte twierdził, że dla żołnierzy ma ordery, dla szpiegów natomiast tylko złoto. Czasy się jednak zmieniły, a wraz z nimi postrzeganie tego zawodu, który raczej można by było nazwać sposobem na życie.

18,00 
Polska Odrodzona 1918-1939. Państwo, społeczeństwo, kultura

Odzyskanie niepodległości w listopadzie 1918 r. było więc prawdziwie historycznym zwycięstwem całego narodu, który w okresie niewoli, nigdy nie pogodził się z faktem utraty własnego państwa. Z chwilą narodzin II Rzeczypospolitej powstały przed nim nowe perspektywy rozwoju, a zarazem wyłoniły się przed ówczesnym pokoleniem trudne dylematy. (...) Znaczenie powstania nowego państwa uwydatniły się w wielu dziedzinach. II Rzeczypospolita, jak pokazał późniejszy bieg wydarzeń, stanowiła ważny okres w tysiącletniej tradycji państwa polskiego, w dziejach kształtowania się świadomości narodowej.

15,00 
Polska w czasie trzech rozbiorów. Studya do historyi ducha i obyczaju, tom III: 1791-1799 (wyd. 1903 rok)

"W imię prawdy, a nie potrzeby chwilowej, zamyśliliśmy skreślić dzieje ostatnich lat bytu Rzeczypospolitej – ducha i obyczaju Polski. Epoka ta wielokrotnie i wielostronnie była opracowywana przez wielu pisarzy, chwytano ją jako przedmiot ponętny, z różnych stron zapatrując się na nią, próbując na niej piór i dowcipów. Nawet cudzoziemcy, jak Rhuliere, Ferrand, Raumer, Sybel, Smitt, Herrmann, a świeżo Beer, brali chętnie chwilę upadku i podziału Polski za przedmiot do wyczerpujących dzieł. Liczba pomniejszych pism, sądów, pamiętników, rozpraw z tych czasów jest niezmiernie wielka. Materiał zgromadzono i co dzień gromadzi się tak obfity, iż chybaby można go nazwać za bogatym, gdyby kiedy historykowi zbytek danych mógł być ciężarem".

160,00 
Polska wieków średnich, czyli Joachima Lelewela w dziejach narodowych polskich postrzeżenia – tom III (1859)

Rozważania nad historią Polski wybitnego uczonego Joachima Lelewela (1786-1861). Ten polski historyk, slawista, biograf i poliglota był prezesem założonego w trakcie powstania listopadowego Towarzystwa Patriotycznego – radykalnego odłamu obozu powstańczego, dążącego do wprowadzenia fundamentalnych reform społecznych. Był członkiem kierowanej przez Adama Czartoryskiego Rady Administracyjnej.

1000,00 
Polskie dywizjony lotnicze w Wielkiej Brytanii 1940-1945

Wysiłek bojowy polskiego lotnictwa w drugiej wojnie światowej określiły straty bojowe zadane nieprzyjacielowi w przeprowadzonych operacjach wojsk sprzymierzonych. Wyrazić go można liczbą wykonanych lotów bojowych i nalotem, czyli czasem przebywania samolotów w powietrzu podczas wykonywania zadań... Praca niniejsza nie jest historią polskich dywizjonów lotniczych w Wielkiej Brytanii, nie jest nawet zarysem ich historii. Jest próbą zebrania w jedną całość najważniejszych danych informacyjnych o tych dywizjonach, zestawieniem dat, faktów, zwycięstw, liczby wykonanych lotów i osiągniętego czasu nalotu bojowego, przypomnieniem nazwisk dowódców lotniczych i części członków personelu latającego.

10,00 
Pospolite ruszenie w Polsce w drugiej połowie XVII wieku. Ostatnie wyprawy z lat 1670-1672

Generalna ocena rozprawy habilitacyjnej dr. Leszka Andrzeja Wierzbickiego jest jednoznacznie pozytywna, bowiem w sensie poznawczym rozwinęła ona, i to w zasadniczy sposób, naszą dotychczasową wiedzę na temat organizacji i funkcjonowania formacji pospolitego ruszenia. Wiele ze znanych nam ocen i wniosków zostało przez Autora potwierdzonych, wiele także pojawiło się nowych ustaleń, które na stałe wejdą do historiografii historyczno-wojskowej.

125,00 
Postanie warszawskie. Zarys podłoża politycznego i dyplomatycznego

Ciekawa publikacja wydana na emigracji w Londynie, oparta na bogatych materiałach zgromadzonych w Archiwum Instytutu im. Generała Sikorskiego, Archiwum Studium Polski Podziemnej, Archiwum Kancelarii Prezydenta RP oraz relacjach osób zajmujących kierownicze stanowiska w rządzie emigracyjnym, Sztabie Naczelnego Wodza i Komendzie Głównej Armii Krajowej.

16,00 
Potrójny. Historia brytyjskiego agenta w okupowanej Warszawie

"Dorsz", czyli szukający w Warszawie pomocy angielski uciekinier z obozu, a potem agent i szpieg, swoje usługi oferował tym, którzy za nie płacili. Nie znaczy to jednak, że nie był patriotą. Był, jak najbardziej: brytyjskim i polskim. Ostatecznie przecież - już po wojnie - kontynuował pracę w wywiadzie brytyjskim i podróżował nielegalnie do komunistycznej Polski.

29,00 
Powstanie kościuszkowskie

Pierwsze po wojnie, ilustrowane wydanie pracy jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej biografistyki historycznej - Artura Śliwińskiego, uzupełnione tekstami profesorów Mariana Kukiela, Henryka Mościckiego i Andrzeja Zahorskiego. Książka pokazuje tło, na jakim rozegrał się ostatni akt dramatu ginącej Rzeczypospolitej: Powstanie Kościuszkowskie, z jednym z jego najtragiczniejszych epizodów - szturmem i rzezią Pragi.

17,00 
Powstanie warszawskie

Oddając tę pracę Czytelnikom żywię nadzieję, że ułatwi ona innym, bardziej ode mnie powołanym i rozporządzającym bardziej obfitym materiałem źródłowym przedstawienie już pełnego i niczym nie skażonego obrazu powstania. Wszędzie tam, gdzie było to tylko możliwe, starałem się podać w tekście lub w załącznikach dokumenty, i to jeżeli nie w całkowitym brzmieniu, to przynajmniej w obszernych wyciągach. - od autora

13,00 
PRL – tak daleko, tak blisko…

Katalog wystawy zorganizowanej przez IPN, stanowiący kalendarium najważniejszych wydarzeń 'czasów słusznie minionych'. Czy aby na pewno?

10,00 
Protokoły tzw. Komisji Grabskiego (Kultura Paryska)

W kilka dni po wydarzeniach w Bydgoszczy, w ciągle jeszcze napiętej sytuacji politycznej, IX Plenum Komitetu Centralnego PZPR podjęło 30 marca 1981 roku decyzję o zwołaniu nadzwyczajnego zjazdu partii. Kierownictwo PZPR, wahające się do tej pory między reformami a zachowaniem wszystkich dotychczasowych prerogatyw partii, oscylujące między ugodowym a twardym kursem wobec "Solidarności", deklarujące gotowość wprowadzenia zmian w aparacie, a jednocześnie broniące do ostatka każdego prominenta oskarżonego przez opinię publiczną o nieudolność...

55,00 
Przeciw Abwehrze

Książka omawia kształtowanie się struktur polskiego kontrywywiadu w latach 1918-1939 na tle podobnych organizacji Niemiec i ZSRR, a przede wszystkim walki wywiadów i kontrwywiadów III Rzeszy i Polski.

45,00 
Przemówienia 1983

Zbiór przemówień generała Wojciecha Jaruzelskiego, które wygłosił w 1983 roku.

6,00 
Przestrogi dla Polski

"Przestrogi dla Polski" to traktat publicystyczny zawierający przemyślenia Staszica nad przyczynami słabości ustrojowych Polski i bezsilności wobec zaborców oraz postulaty naprawy państwa. Publikację opatrzono przypisami oraz obszernym wstępem, zawierającym charakterystykę epoki, biografię Autora oraz opracowania jego tekstów.

20,00 
Przewodnik po Cywilnych Służbach Specjalnych. Od UB Do ABW

Pierwsza na rynku polskim próba podsumowania dziejów polskich cywilnych służb specjalnych. "Ma być ona z jednej strony próbą podsumowania historii cywilnych służb specjalnych, a z drugiej, chcemy tym wydawnictwem zachęcić czytelników do refleksji nad koniecznością utrzymywania w dzisiejszym świecie służb działających niejawnie." (od Wydawcy)

120,00 
Przewrót majowy

Przewrót majowy zamknął krótki, bo kilkuletni zaledwie okres parlamentaryzmu. Parlament wprawdzie pozostał, ale utracił swą rolę nadrzędną, a w miarę upływu czasu stawał się coraz bardziej dekoracją maskującą dyktaturę. Po władzę sięgnął obóz polityczny początkowo dość amorficzny w sensie klasowym... Wydanie III

8,00 
Róg obfitości czy Puszka Pandory? Kultura w Drugiej Rzeczpospolitej

W 1918 roku odzyskaliśmy wolność, w 1939 roku znów ją straciliśmy. Co wydarzyło się między dwiema wielkimi wojnami? W kulturze to 21 tłustych lat. Nigdy wcześniej ani później nie mieliśmy tak wielu utalentowanych poetów, całkiem dobrze miewali się też twórcy prozy, śmiało nawiązujący do sytuacji bieżącej, polityki i psychoanalizy. Prawie wszyscy ulegli magii kina...

24,00 
Rok 1920

Książka rok 1920 autorstwa Józefa Piłsudskiego, pomimo upływu dziewięćdziesięciu lat od chwili jej wydania, a także dokonującego się cały czas postępu w badaniach nad wojną Polski z bolszewicką Rosją w latach 1919-1920, nic nie straciła na wartości. Nadal stanowi podstawowe opracowanie do studiów nad tym konfliktem zbrojnym.

49,00 
Rola Józefa Piłsudskiego w odbudowie i umacnianiu państwa polskiego (+CD)

Publikacja jest drugim wydaniem wykładów prof. Wacława Jędrzejewicza. Wykłady zostały utrwalone przez wolontariuszy z Instytutu. W nowym wydaniu dodatkowo opatrzono je przypisami, poprzedzono obszerną notą biograficzną o autorze oraz ilustracjami. Publikacji towarzyszy przygotowana przez Instytut Józefa Piłsudskiego płyta CD z nagraniem słuchowiska radiowego oraz wybranymi wykładami prof. Jędrzejewicza.

30,00 
Rozmowy z Leistem, hitlerowskim starostą Warszawy

Leist był jednym z nielicznych przedstawicieli władz III Rzeszy w Polsce, którzy byli nastawieni życzliwie do narodu polskiego. Mimo iż wydał kilka zarządzeń dyskryminujących ludność polską i żydowską, był uznawany za urzędnika stosunkowo mało szkodliwego dla ludności miasta.

11,00 
Odwiedź nas
ANTYKWARIAT INTERNETOWY - aktywny całą dobę: 24/7
email: antykwariatepicki@op.pl


Możesz też zadzwonić
666 604 676

Regulamin sklepu | Polityka prywatności