Antykwariat Epicki > HISTORIA I ARCHEOLOGIA > Historia Polski

Historia Polski

Pokaż / ukryj kategorie
Kategorie

Wydawnictwo

Autorzy

Seria
Lata nadziei. 17 września 1939 r. – 5 lipca 1945 r.

"W 1945 roku Polska znalazła się w otchłani klęski. Stało się tak nie tylko ze względu na zły los, ale też na skutek własnych naszych błędów, błędnej polityki kierowników naszego państwa i błędnych nastrojów społeczeństwa. (...) Możemy więc załamywać ręce i twierdzić, że zostaliśmy perfidnie oszukani i porzuceni przez sojuszników, i będzie to zgodne z prawdą. Ale to, co się nazywa 'rozumem stanu' nie polega na biadaniu ex post nad przewrotnością wspólników, lecz na umiejętności przewidywania, czy układy nam proponowane będą czy też nie będą przez kontrahenta dotrzymane. A ci, którzy podjęli się kierować naszymi losami, nie tylko politycznie przewidywać, lecz politycznie myśleć nie umieli" (Stanisław Cat-Mackiewicz).

16,00 
Legnica 1241 (Historyczne Bitwy)

Kampania 1241 roku stoczona przed ponad siedmiuset pięćdziesięciu laty mimo olbrzymiego postępu badań historycznych nadal nasuwa więcej pytań i wątpliwości, niż jasnych i precyzyjnych odpowiedzi. W miejsce starych odrzuconych koncepcji wciąż pojawiają się nowe.

19,00 
Ludobójcy i ludzie. Sąsiedzi.

Pewnego dnia zarządzono koncentrację oddziałów, rzekomo na ćwiczenia. Jego oddział rozlokowano na jakiejś polskiej kolonii, gdzie zaprzyjaźnili się z tamtymi dziewczynami. Po pewnym okresie ćwiczeń zarządzono apel oddziałów, na którym odczytano rozkaz, wymordował rodzinę, u której kwaterował. W szeregach podniósł się krzyk, że mieli walczyć o Ukrainę, a nie mordować bezbronnych. Komendant zgrupowania rozkazał, by wystąpili z szeregu ci, którzy odmawiają wykonania rozkazu. Wystąpiło około 80 osób. Komendant idąc, zastrzelił 5 osób. Aleksander Lubczyński z Woli Ostrowieckiej był w szkole, do której wpędzono wszystkich Polaków, następnie brano po kilka osób i wyprowadzano do pobliskiej stodoły, gdzie uśmiercano je przy pomocy siekier, młotów i innych narzędzi.

115,00 
Ludzie spod znaku rodła. Biografie działaczy Związku Polaków w Niemczech na Śląsku Opolskim. Tom I

Biografie działaczy Związku Polaków w Niemczech na Śląsku Opolskim  XIX i początków XX wieku. Pozycja dla badaczy związków polsko-niemieckich i historii Śląska.

30,00 
Marcowa kultura

Książka Marty Fik jest pierwszym spojrzeniem na marzec '68 poprzez dokumenty. Cześć zatytułowana "Wokół Dziadów" pokazuje zakulisową grę związaną ze spektaklem Dejmka, rodzaj zarzutów, targi o zmiany w tekście. Oskarżenia, pomieszanie i strach.

75,00 
Marysieńka Sobieska

Tym razem Boy przedstawia nam złożone postaci Marii Sobieskiej, jej męża króla, oraz barwną panoramę społeczno-obyczajową Rzeczpospolitej XVII wieku.

18,00 
Między obojętnością a niechęcią. Piłsudczycy wobec Czechosłowacji w latach 1926–1939

W monografii oprócz relacji dwustronnych – w tym kluczowej sprawy mniejszości polskiej zamieszkującej Republikę Czechosłowacką – omówiono także kwestię słowacką i ukraińską oraz zagadnienie prowadzenia w ČSR agitacji komunistycznej mającej istotny wpływ na stosunki wzajemne. Tematyka ta została przedstawiona na szerokim tle wydarzeń rozgrywających się w Europie, które doprowadziły do załamania ładu wersalskiego na kontynencie. Podstawę źródłową stanowią archiwalia polskie i czeskie, jak również prasa polska i obca.

39,00 
Młodzież Warszawy w walce z hitlerowskim okupantem

Wykonawcami zdecydowanej większości akcji bojowych lub dywersyjnych dokonywanych na terenie Warszawy przez poszczególne organizacje wojskowe byli ludzie młodzi, nierzadko mający poniżej lat 20. Rękoma młodych gwardzistów rzucone były granaty do "Cafe Clubu" czy na maszerującą Alejami Ujazdowskimi kolumnę SA. To młodzi żołnierze Armii Krajowej podkładali ładunki zapalające pod beczki w składzie materiałów pędnych Wehrmachtu przy ulicy Gniewkowskiej na Woli, puszczając z dymem około miliona litrów benzyny.

15,00 
Na dworze Wazów w Warszawie

Książka niniejsza stanowi próbę spojrzenia historyka na dwór królewski Wazów od nieco innej strony niż to było dotychczas. Bo choć o dworze tym powstało już wiele różnych prac, dotyczą one przede wszystkim spraw publicznych, wielkiej polityki, sejmów, struktury organizacyjnej samego dworu i jego składu narodowościowego, architektury królewskich rezydencji, a także mecenatu artystycznego i naukowego, teatru i pewnych uroczystości, takich jak koronacja czy pogrzeb.

17,00 
Niebezpieczne ścieżki

„Niebezpieczne ścieżki” to jedne z nielicznych w naszej literaturze pamiętników oficera Służby Bezpieczeństwa. Gdyby nie autentyzm faktów, który zresztą z książki czyni lekturę jeszcze bardziej cenną, można by ów pamiętnik zaliczyć do klasycznej literatury sensacyjnej. Autor wykonując polecenie swoich władz, zdołał przeniknąć w szeregi jednej z band działających na Podhalu w okresie po wyzwoleniu. Ryzykowna, niebezpieczna, podwójna rola, jakiej się podjął, pozwoliła na likwidację bandy, której przestępcza działalność powodowała śmierć wielu uczciwych ludzi. Trudno byłoby uwierzyć w szereg nieprawdopodobnych sytuacji, w jakich autor się znalazł, gdyby nie fakt, że mamy do czynienia z rzetelną, prawdziwą relacją. Wspomnienia Mariana Reniaka, ukazując ofiarność i niebezpieczną służbę pracowników bezpieczeństwa, są zarówno cennym dokumentem, jak i atrakcyjną lekturą.

35,00 
Niezłomny. Józef Piłsudski. Odrodzona Polska i walka o Europę Wschodnią

"Niezłomny" to epopeja o człowieku z krwi i kości. Człowieku, który aby osiągnąć idealistyczne cele, sięgał po demagogiczne narzędzia. Człowieku, który nie wahał się używać miłości i przemocy na przemian z honorem i podstępem. "Niezłomny" – życie Józefa Piłsudskiego, człowieka, który wyzwolił Polskę i ocalił Europę przed rewolucją bolszewicką.

90,00 
Noc morderców

Przed 1989 r. władze ukraińskie i niemieckie niechętnie wspominały o mordzie dokonanym na polskich profesorach lwowskich uczelni. Pamiętały o nich ich rodziny, przyjaciele czy dawni uczniowie...

99,00 
Odkrycie Karty. Niezależna strategia pamięci

Książka przedstawia 30-letnią historię KARTY – od ostatniej dekady Peerelu po początek 2012 roku. Opowiada zarówno o „Karcie” – podziemnej gazetce, która będąc jednokartkowym buntem wobec stanu wojennego, nadała jej imię (4 stycznia 1982), potem o niezależnym almanachu (1983–90), wreszcie – o współczesnym kwartalniku historycznym – piśmie o tożsamości (od 1991).

11,00 
Oficer największych nadziei

Książka "Oficer największych nadziei" Mariana Brandysa jest biografią księcia płk. Józefa Sułkowskiego, adiutanta cesarza Napoleona Bonapartego.

10,00 
Opowiedział mi Maks

Wspomnienia wojenne Antoniego Rymszy ps. Maks, oficera AK.

22,00 
Ostatnia z rodu

Anna, córka Zygmunta I Starego i Bony, wychowana na renesansowym dworze, zdominowana przez silną osobowość matki, ponad dwie trzecie swego długiego żywota spędziła na uboczu historii, będąc świadkiem intryg, walk o reformę państwa i Kościoła, sporów o władzę. Dopiero po bezpotomnej śmierci brata, Zygmunta Augusta (1572), spadkobierczyni potężnego rodu, obdarzona tytułem Infantki, wyszła z cienia. Wkroczyła na scenę polityczną jako symbol tradycji Jagiellonów, snuła plany polityczne i matrymonialne, odegrała istotną rolę w czasie trzech pierwszych bezkrólewi. Po krótkim epizodzie Henryka Walezego szlachta okrzyknęła niemłodą już Annę królową (1575), przeznaczając jej na męża Stefana Batorego. „Pół wieku przeszło przeżyła na królewskim ustroniu, zanim osiągnęła cel marzeń — poczuła na ręce węzeł stuły, a ciężar korony na skroniach”.

14,00 
Oświęcim w oczach SS

Trzy wstrząsające dokumenty, których autorami są SS-mani z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

17,00 
Pamiętnik łączniczki

Autorka od pierwszych tygodni okupacji brała udział w działalności lewicowych grup polskiego Ruchu Oporu. W roku 1943 została w dramatycznych okolicznościach aresztowana przez gestapo. Aleja Szucha, Pawiak, Oświęcim - oto dalsze etapy losu autorki.

8,00 
Pan Petlura?

Dlaczego Szloma Szwarcbard - w maju 1926 roku w Paryżu - zamordował atamana Symona Petlurę i dlaczego francuski sąd go uniewinnił? W książce tej rozważa się racje i postawy bohaterów tamtych zdarzeń z rozmaitych perspektyw, niczego nie rozstrzygając i nie ferując wyroków...

45,00 
Pedagogika pamięci

"Pedagogika pamięci, nazywana również pedagogiką miejsc pamięci, staje się stopniowo względnie samodzielnym obszarem teorii i praktyki edukacyjnej. W warstwie teoretycznej nawiązuje ona do tez niemieckiego socjologa i filozofa – Teodora W. Adorna, który w kontekście rozrachunku moralnego ze spuścizną nazizmu podkreślał wagę kształcenia osobowości autonomicznej, samokrytycznej i nonkonformistycznej.

55,00 
Peereliada. Komentarze do słów 1976-1981

"Peereliada" to w pewnym sensie kontynuacja ,,Marcowego gadania''. Składają się na nią zapisy z lat 1976-1981, tworzące unikalną dokumentację języka propagandy tamtych czasów.

12,00 
Pianista

Od momentu ukazania się wydania niemieckiego w roku 1998 książka Szpilmana stała się światowym wydarzeniem. Została przetłumaczona na osiem języków, miała entuzjastyczne recenzje w wielu opiniotwórczych pismach na świecie. Pisane na gorąco wspomnienia młodego pianisty z warszawskiego getta są fascynującym, choć straszliwym zapisem sześciu lat zwycięskiej walki ze stałym zagrożeniem śmiercią. Autor plastycznie odmalowuje pierwsze, stosunkowo "normalne" miesiące wojny, i rosnącą grozę osaczenia, zamknięcia, głodu i strachu. Pokazuje zwykłe ludzkie pragnienie spokoju i bestialstwo, tchórzliwość i odważną wielkoduszność.

12,00 
Pierwsza pancerna 1939-1945

Wspomnienia wojenne generała brygady Franciszka Skibińskiego.

40,00 
Poczet królów i książąt polskich

Obszerne wydanie 'Pocztu' zawierające nie tylko życiorysy polskich władców, ale także szczegółowy opis realiów ich czasów. Liczne ilustracje.

50,00 
Odwiedź nas
ANTYKWARIAT INTERNETOWY - aktywny całą dobę: 24/7
email: antykwariatepicki@op.pl


Możesz też zadzwonić
666 604 676

Regulamin sklepu | Polityka prywatności