Antykwariat Epicki > HISTORIA I ARCHEOLOGIA > Historia Polski

Historia Polski

Pokaż / ukryj kategorie
Kategorie

Wydawnictwo

Autorzy

Seria
Dwa wieki kulturalnych i literackich powiązań polsko-bazylejskich 1433-1632

To pierwsza monografia poświęcona związkom intelektualnym Polski z Bazyleą, od soboru bazylejskiego po czasy wojny trzydziestoletniej. Rola Bazylei, kontakty osobiste Polaków ze środowiskiem naukowym tego miasta, korespondencja z czołowymi przedstawicielami kultury bazylejskiej, książki dedykowane Polakom, druki polskie w Bazylei - to główne tematy podejmowane w książce Macieja Włodarskiego.

28,00 
Dymitr Samozwaniec i Maryna Mniszech

Opowieść o zdumiewającym epizodzie w dziejach stosunków polsko - rosyjskich z początku XVII wieku i jego bohaterach. Chodzi o cara Dymitra, zwanego Samozwańcem I oraz Marynę Mniszech, szlachciankę i jedyną Polkę, która zasiadła na moskiewskim tronie. Z Dymitrem wzięła dwa śluby. Po dwóch tygodniach został zastrzelony, a ją uwięziono. Wypuszczona do Polski, powróciła do Moskwy raz jeszcze, by w nowym Samozwańcu rzekomo rozpoznać... swego męża!

34,00 
Dzieje Polski w zarysie

"Dzieje Polski w zarysie", główne dzieło Bobrzyńskiego, stanowi w bogatej literaturze historycznej XIX w. tę pozycję, która wzbudziła najszersze zainteresowanie i sprowokowała najostrzejsze kontrowersje.

14,00 
Dzieje Ursusa w zarysie

Unikalna monografia historyczna Ursusa od czasów najdawniejszych, poprzez losy wsi Czechowice, Gołąbki, Skorosze i Szamoty, potem utworzenie miejscowości Ursus, jego trudną sytuację po strajku w czerwcu 1976 r. aż po usamodzielnienie się samorządu Ursusa najpierw jako gminy, wreszcie jako dzielnicy miasta stołecznego Warszawy. Tekst uzupełniają liczne zdjęcia.

99,00 
Dzieje Żydów w Polsce – XIX wiek. Wybór tekstów źródłowych

Wybór tekstów źródłowych obejmujących taką tematykę jak oświata, życie religijne, położenie prawne czy kwestie asymilacji i emancypacji.

11,00 
Edward Rydz-Śmigły

Edward Śmigły-Rydz, także: Edward Rydz, Edward Rydz-Śmigły, ps. „Śmigły”, „Tarłowski”, „Adam Zawisza” (ur. 11 marca 1886 w Brzeżanach, zm. 2 grudnia 1941 w Warszawie) – polski wojskowy, polityk, marszałek Polski, generalny inspektor Sił Zbrojnych, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w wojnie obronnej Polski w 1939, formalnie przez 17 dni „następca prezydenta Rzeczypospolitej na wypadek opróżnienia się urzędu przed zawarciem pokoju”.

20,00 
Francuzi Północy

Książka ma na celu przybliżyć czytelnikowi obraz Polski i Polaków w największych niemieckich leksykonach konwersacyjnych XIX wieku - "Brockhausie"oraz "Meyerze". Były to leksykony osiągające najwyższe nakłady oraz charakteryzujące się największą liczbą wydań w tym okresie, co pozwala na analizę porównawczą kolejnych wydań oraz wyłonienie najważniejszych etapów w kształtowaniu się niemieckiego obrazu Polski.

62,00 
Front bez okopów

Książka traktuje o walce z antydemokratycznym podziemiem na Wybrzeżu Gdańskim.

75,00 
Generałowie bezpieki

Jerzy Gruba w latach 1979–83 był komendantem wojewódzkim MO w Katowicach. W 1981 r. podległe mu jednostki ZOMO brały udział w pacyfikacji kopalni „Wujek”. W październiku 1982 r. został awansowany do stopnia generała brygady MO. W latach 1983–1985 był zastępcą komendanta głównego MO. Stał na czele zespołu, który tuszował dowody w sprawie zabójstwa Grzegorza Przemyka.

11,00 
Henryka Sienkiewicza żywot i sprawy

W toku [...] lat blisko dwudziestu od rozpoczęcia pracy nad wydaniem wielkiego powieściopisarza zżyłem się z jego biografią i twórczością i doszedłem do tak stosunkowo znacznej wiedzy o tych obydwu dziedzinach, że szkoda by jej nie wyzyskać, tym bardziej że składają się na nią źródła, do których już dzisiaj nie zawsze dotrzeć można, te czy inne bowiem informacje [...] pochodzą od osób dawno już nieżyjących. W ciągu wspomnianego dwudziestolecia narosły mi pokaźne teki materiałów najróżniejszych, autografów, odpisów z niełatwo odszukanych dzienników, czasopism, pamiętników, następnie podobizn i rzadkich przedruków utworów Sienkiewicza.

13,00 
Herezje i prawdy

"Moich szkiców średniowiecza nie należy uważać za pracę historyka, lecz tylko publicysty. Pisałem je, aby zakwestionować zadawnione poglądy i wezwać do kontroli pewnych pojęć, które takiej rewizji jak najbardziej wymagają. Inteligentniejszy czytelnik stwierdzi, że ciągle wygłaszam protesty przeciw pojęciom ustalonym i zamarzniętym. Czytelnik mniej inteligentny będzie mówił i pisał, że o takiej lub takiej sprawie nie mam pojęcia, bo przecież „wiadomo jest, że było inaczej”.

12,00 
Historia Polski

„Historia Polski” jest próbą zwięzłego przedstawienia dziejów Polski od czasów najdawniejszych do współczesności. Jest pierwszym tego rodzaju tzn. tak zwięźle pojętym, opracowaniem przeszłości naszego kraju, narodu, państwa i kultury. Nie jest to książka, jak to bardzo często z ogólniejszymi ujęciami bywa, lecz pracą ściśle historyczną starającą się na ukazywaną przeszłość patrzeć z perspektywy wymogów obiektywnego warsztatu historycznego i wynikających z materiału historycznego interpretacji.

18,00 
Historia Polski 1914-1939

Dzieje Polski od wybuchu I wojny światowej do wydarzeń poprzedzających wybuch II wojny światowej. Ciekawa pozycja pokazująca różne aspekty państwa polskiego w konkretnych latach, jakie zawarte są w tytule. Autor mówi nie tylko o historii, ale również o działaniach politycznych, społecznych, gospodarczych, ekonomicznych.

14,00 
Historia Polski do roku 1795

Książka stanowi podręcznikowe kompendium wiadomości geograficznych, politycznych, społecznych oraz historycznych dziejów Państwa Polskiego od jego początków aż do pierwszego upadku tj trzeciego rozbioru. Walorem książki jest umieszczone na końcu zestawienie najważniejszych dat, indeks osób oraz nazw geograficznych i etnicznych, wreszcie indeks rzeczowy i tablice genealogiczne.

30,00 
Historja Polski od 11 listopada 1918 r. do 17 września 1939 r.

Jak istnieją prawa ekonomiczne, jak istnieje prawo popytu i podaży, tak istnieje prawo rządzące polityką polską. Znaczenie polityczne Polski jest funkcją stosunków rosyjsko-niemieckich. Z chwilą, kiedy te stosunki są złe, znaczenie Polski urasta, Polska odzyskuje polityczną samodzielność. Kiedy stosunki rosyjsko-niemieckie naprawiają się, samodzielność polityki polskiej pada. W chwili niemiecko-rosyjskiej politycznej jedności działania – niepodległość Polski zamiera.

16,00 
I i II wojna światowa. Polska i Polacy

Dwie wojny światowe splotły bohaterskie i tragiczne losy dwóch pokoleń Polaków - ostatniego urodzonego jeszcze pod zaborami i pierwszego, które przyszło na świat już w wolnym kraju. Album przedstawia ich walkę o odzyskanie niepodległości (...). Unikatowe zdjęcia, ocalone z wojennej zawieruchy, nieodmiennie poruszają, przywołując pamięć o wydarzeniach, wobec których trudno pozostać obojętnym."

45,00 
I Warszawa nie zawiodła / And Warsaw did not fail – w 90 rocznicę bitwy warszawskiej

W dniach 12–25 VIII 2010 r. w stołecznej Galerii Plenerowej została zaprezentowana wystawa „I Warszawa nie zawiodła”. W ten sposób organizatorzy - Narodowe Centrum Kultury, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Archiwum Państwowe m.st. Warszawy i Stołeczna Estrada – zapragnęli włączyć się w obchody 90. rocznicy bitwy warszawskiej. Obecnie ekspozycja, przygotowana przez byłego dyrektora Muzeum Niepodległości Andrzeja Stawarza, jest rozpowszechniana w formie eleganckiego katalogu.

40,00 
Jan Zamoyski

Legenda Sariuszów Zamoyskich zrodziła się przed przyjściem na świat najznakomitszego przedstawiciela rodu. Jan Długosz zanotował makabryczny dialog między Władysławem Łokietkiem a przebitym trzema krzyżackimi włóczniami Florianem Sariuszem. "Jak ciężką mękę ponosi ten rycerz" - rzec miał król, widząc przytrzymywane przez rannego ostatkiem sił, wypływające z rozpłatanego brzucha jelita. "Sroższa nierównie męka znosić złego sąsiada, jakiego ja wycierpiałem" - odrzekł podobno Florian. Król przyrzekł swą pomoc, rycerza od złego sąsiedztwa uwolnił, a do jego herbu, Koźlarogi, przedstawiającego kozła w czerwonym polu, dodał trzy włócznie i nadał mu nową nazwę: Jelita...

70,00 
Józef Piłsudski o sobie. Z pism, rozkazów i przemówień komendanta

Reprint zbioru pism autorstwa Józefa Piłsudskiego. Wydawnictwo: Omnipress 1989 rok. Oryginał: Panteon Polski 1929 rok.

20,00 
Kazania sejmowe

Utwór napisany w 1597 roku. Zbiór kazań, który jest sugestywnym opisem sytuacji Rzeczypospolitej „trawionej przez liczne choroby”. Zawiera 8 kazań, które nie zostały nigdy wygłoszone (do kazań Skargi – uważanego w XIX wieku niemal za proroka zapowiadającego upadek I Rzeczypospolitej – nawiązuje obraz Jana Matejki Kazanie Skargi).

25,00 
Kazimier Moczarski. Zapiski

Życiorys Kazimierza Moczarskiego, napisany w sposób zasługujący na najwyższe uznanie dla warsztatu naukowego wydawcy, to świadectwo jego dociekliwości faktograficznej, a jednocześnie przejmująca lektura losów polskich. Pióro powściągliwe, a trafne rysuje biogram niepospolitego człowieka czynu i polityki, walki i bez miary cierpienia, a – pod koniec życia – pisarza, który dzięki swej książce „Rozmowy z katem” […]

12,00 
Kazimierz Jagiellończyk

Jeżeli przystępujemy do naszkicowania dziejów życia i rządów Kazimierza Jagiellończyka, to nie tylko dlatego, że postać to ciekawa, a dzieje jego panowania obfitują w barwne epizody. Czasy Jagiellończyka to niewątpliwie epoka decydująca, której przebieg ważył na losach naszego kraju przez długie stulecia; opowieść o wielkim synu Jagiełły będzie więc dla nas pretekstem do ukazania na tle europejskim drugiej połowy XV wieku możliwie szerokiej panoramy Polski, jej społeczeństwa, ustroju, gospodarki, kultury, przede wszystkim zaś głębokich przemian dokonujących się wówczas we wszystkich dziedzinach życia.

21,00 
Król niemalowany

"W pełnym konfliktów Siedmiogrodzie potrafił dojść do wielkiego znaczenia i umiejętnie manipulować pomiędzy sprzecznymi interesami potężnych sąsiadów oraz samych Węgrów. Gdy trzeba było walczył, jeśli jednak nie było takiej potrzeby, przedkładał nad wojnę rozmowy. Już w Siedmiogrodzie zasłynął jako władca bardzo tolerancyjny wobec innowierców, choć sam pozostawał do końca życia wiernym katolikiem."

14,00 
Książę Józef Poniatowski

Historia Józefa Poniatowskiego bratanka ostatniego polskiego monarchy. Postać o tyle barwna co nie doceniana przez Polaków.

11,00 
Odwiedź nas
ANTYKWARIAT INTERNETOWY - aktywny całą dobę: 24/7
email: antykwariatepicki@op.pl


Możesz też zadzwonić
666 604 676

Regulamin sklepu | Polityka prywatności