literatura
Przejrzyste i zwięzłe opracowanie epok literackich, charakterystyka twórczości najważniejszych autorów i streszczenia utworów. W sam raz na początek roku szkolnego!
W malutkiej włoskiej wiosce William Wiley urzeka swe dzieci opowieściami o Frankym Furbo, lisie o cudownych, nadnaturalnych umiejętnościach, który uratował mu życie w czasie drugiej wojny światowej. Kiedy jego rodzina poddaje w wątpliwość istnienie Franky´ego, William wyrusza w podróż, by przekonać ją o prawdziwości swoich słów. W trakcie wyprawy odsłania zadziwiającą perspektywę losów ludzkości: od najbardziej zamierzchłych czasów po odległą przyszłość...
Publikacja adresowana jest do literaturoznawców, kulturoznawców, studentów nauk humanistycznych oraz wszystkich zainteresowanych literaturą XX i XXI wieku.
"Literatura lat 1945-1975" omawia obszar piśmiennictwa, który oczom czytelników ukazuje się jako wypełniony bezlikiem zjawisk: utworów, usiłowań twórczych, tendencji - nader różnych, mało mających ze sobą wspólnego. Nadrzędną intencją książki jest właśnie uporządkowanie tego obszaru, przedstawienie kolejnych generacji pisarzy wkraczających w życie aktywne, przemian stylów i poetyk, wyłaniania się nowych tematów i ich dalszych metamorfoz. ujęcie to stara się wtopić sylwetki pisarzy w tło szerszych przemian, jakie następowały w literaturze.
Książka przedstawia najważniejsze utwory, pisarzy i wydarzenia kulturalne trudnego czasu transformacji ustrojowej w Polsce. Autorka wprowadza w zagadnienia literackie po 1975 roku. Ukazuje problemy współczesnego piśmiennictwa polskiego w okresie przemian politycznych, schyłku PRL i transformacji ustrojowej. Przybliża atmosferę tamtych lat, opisując m.in. sposoby działania cenzury...
Zbiór sześciu rozpraw z lat 1924 - 1970, poświęconych głównie problemom gatunku powieściowego, omawiających jego specyfikę, rozwój i miejsce jakie zajmuje wśród innych gatunków literackich.