językoznawstwo
Publikacja gromadzi teksty dotyczące modelowania komunikacji przez poszczególne odmiany dyskursu. Badaczy (związanych z różnymi dyscyplinami i/lub paradygmatami naukowymi) szczególnie zajmują wielorakie formy przedstawień (reprezentacji) rzeczywistości oraz warunkujące je konwencje, normy, konteksty i wartości, a także środki wyrazu. Tom zawiera przy tym rozważania teoretyczne oraz prezentuje konkretne propozycje metodologiczne, np. analizy tekstów multimodalnych.
Praca niniejsza jest oczywiście podręcznikiem, ale nie tylko, autor bowiem nie ograniczył się do referowania znanych powszechnie faktów, lecz w miarę swych możliwości usiłował je porządkować, a także interpretować istniejące między nimi zależności i związki na podstawie własnych przemyśleń i doświadczeń.
Uzupełnienie mickiewiczowskiego cyklu "Jak bajeczne żurawie", w którym ukazały się książki: "Żmut", "Baket", "Kilka szczegółów" oraz "Do Snowia i dalej".
Podręcznik studentów filologii polskiej z zakresu gramatyki opisowej. Zawiera działy: -Fonetyka; -Części mowy; -Słowotwórstwo.
Książka jest podręcznikiem uniwersyteckim. Zawarte są w niej poglądy nie tylko z różnych szkół językoznawczych, lecz również samego autora, natomiast terminy zaczerpnięte zostały - jak sam autor pisze - z istniejącej literatury językoznawczej - zarówno jeśli chodzi o brzmienie, jak i treść.
„Mały słownik języka polskiego” zawiera około 40 tysięcy haseł i objaśnia najczęściej używane wyrazy i znaczenia. Podaje informacje o pisowni i odmianie wyrazów, o znaczeniach i o związkach frazeologicznych, w które wchodzą, określa zakres użycia opisywanych jednostek i przytacza przykłady użycia. Tam, gdzie jest to potrzebne, podaje informacje o wymowie, a przy wyrazach obcego pochodzenia wskazuje język, z którego zostały zapożyczone.