Anglia
Po zerwaniu z Rzymem Henryk VIII podporządkowuje sobie angielski Kościół, a jego lordowie palą opactwa. W hrabstwie Castelton z płonącego klasztoru ratuje się tylko jedna nowicjuszka, Alys. Dziewczyna znajduje schronienie u starej znachorki. która odkrywa w dziewczynie dar, jaki niewielu posiada. Kiedy kuracja Alys przywraca zdrowie staremu lordowi, ten żąda, aby pozostała przy nim na zawsze. Tymczasem w całym kraju trwa polowanie na heretyków i czarownice…
Filipa - najstarsza córka Rosamundy Bolton, dziedziczka zamku Friarsgate, jest zdruzgotana, gdy dowiaduje się, że przeznaczony jej mężczyzna postanowił wybrać klasztorne życie zamiast małżeństwa. Jednak nagła odmiana losu prowadzi ją na dwór królowej Katarzyny Aragońskiej, a tam – w ramiona Kryspina St. Clair, przystojnego hrabiego, który okazuje się dla niej lepsza partią, niż Filipa mogłaby sobie wymarzyć.
"Dzieje Pendennisa" (1850), których drugie polskie wydanie udostępniamy czytelnikom po przeszło dwudziestu latach, to jedna z wielkich panoramicznych powieści Thackeraya, dająca szeroki przekrój społeczeństwa angielskiego pierwszej połowy XIX stulecia, jak zawsze u tego autora barwny, satyryczny i demaskatorski. "Dzieje Pendennisa" są zarazem najbardziej autobiograficzną z powieści Thackeraya, ukazując obok licznych perypetii życiowych i sercowych bohatera jego zetknięcie się ze środowiskami, w których obracał się sam autor. I tak wraz z młodym Pendennisem poznajemy życie uniwersytetu, redakcji oraz londyńskich salonów i klubów.
Książka uchodzi za najlepszą biografię tej królowej. Jak stwierdza autor w przedmowie do I wydania z 1933 roku, mającego upamiętnić czterechsetną rocznicę urodzin Elżbiety, książka ta napisana została dla niespecjalistów. Z myślą o nich odrzucił bogaty aparat naukowy, dzięki czemu stała się tym czytelniejsza.
Elżbieta, po tragicznej śmierci matki Anny Boleyn, utraciła tytuł księżniczki i przez wiele lat żyła na wygnaniu. Prześladowana i więziona za panowania swej przyrodniej siostry Marii, po jej śmierci objęła rządy. Ta charyzmatyczna i władcza, ale też nie stroniąca od flirtów królowa panowała 45 lat, a pomyślny dla Anglii okres jej rządów przeszedł do historii jako epoka elżbietańska.
John Locke sformułował podstawy teoretycznie nowożytnego państwa liberalnego, a jego wizja polityki zakładała ochronę wolności jednostki i prawo obywateli do sprzeciwu wobec nadużyć władzy. Także współcześnie wielu przedstawicieli filozofii politycznej pozostaje pod większym lub mniejszym jego wpływem.
Ryszard III, ostatni król z dynastii Plantagenetów, panował bardzo krótko (1483 - 1485), jednakże pozostaje do dziś jednym z najbardziej niepokojących i kontrowersyjnych władców w historii Anglii. Racja stanu nowej dynastii Tudorów wymagała przedstawienia go w jak najczarniejszych barwach, co zapoczątkowało swoją nie dokończoną biografią Thomasa More. Biografia Kendalla jest szczytowym osiągnięciem tego nurtu nowszej historiografii, który postawił sobie za cel weryfikację niewątpliwych zafałszowań i rehabilitację bądź przynajmniej obiektywniejszy portret Ryszarda.
Beletryzowana biografia jednego ze słynniejszych marynarzy, nawigatorów i handlarzy niewolnikami - Johna Hawkinsa (1532-1595).
Wiek XIX, angielska prowincja. Młodziutka Tessa Durbeyfield ze wsi Marlott góruje nad swoim otoczeniem urodą, inteligencją i rozsądkiem. Pewnego dnia jej ojciec, wędrowny handlarz, leń i pijaczyna, obarczony licznym potomstwem, dowiaduje się od pastora zajmującego się heraldyką, że Durbeyfieldowie wywodzą się ze starego rycerskiego rodu d'Urberville'ów. W okolicy mieszkają jacyś ich zamożni "krewni" - jak się okazuje, wzbogaceni parweniusze po prostu przybrali to nazwisko. Młody dziedzic Alec, do którego w imieniu rodziny zwraca się o pomoc Tessa, nie może od niej oderwać oczu. Wprawdzie zatrudnia dziewczynę w posiadłości, ale zamęcza zalotami, a w końcu uwodzi i porzuca. Dla tej dobrej z gruntu i prostolinijnej młodej kobiety nadejdą jeszcze jasne dni, czeka ją prawdziwa miłość i małżeństwo z ukochanym Angelem, ale nad jej losem ciąży jakieś fatum...
Jest rok 1714. Daniel Waterhouse wrócił do Anglii, gdzie pomaga Isaacowi Newtonowi wytropić grupę tajemniczych złoczyńców, usiłujących zlikwidować naturalistów. Podczas gdy Daniel i Newton spiskują w najlepsze, nasila się walka o angielską koronę: kto przejmie władzę, gdy niedomagająca królowa umrze? Tlący się od dawna spór Newtona z Gottfriedem Wilhelmem Leibnizem dobiega końca, a jego konsekwencje mogą być katastrofalne…
Tytuł wydany w 1943 roku w Glasgow, zawierający teksty autorstwa wybitnych przedstawicieli polskiej emigracji.
Młodziutka Fiona Hay jest jedyną opiekunką czterech młodszych sióstr i dumną panią ubogiego domostwa na Wzgórzu. Gotowa jest uczynić wszystko, by dotrzymać słowa danego umierającej matce i zadbać o przyszłość rodzeństwa. Tak rozpoczyna się burzliwa historia miłości, zdrady i poświęcenia, nierozerwalnie związana z dziejami średniowiecznej Szkocji i Anglii, losem podstępnego króla i jego przewrotnym planem...